Kevés híja volt, hogy az emberiség kozmikus katasztrófa áldozata legyen
Úgy tűnik, hogy 2022 októberében az emberiség egy kis ízelítőt kaphatott egy óriási méretű kozmikus katasztrófából.
Egy nagy erejű szupernóva mintegy 1,9 milliárd fényévnyire megrázta az univerzumot, hatalmas gammasugárzást bocsátva ki, amely a mi kis bolygónkat is elérte, írja a Futurism.
Akkoriban a csillagászok a kitörést “BOAT”-nak nevezték el, ami a “minden idők legfényesebbje” rövidítése. Rendkívül ritka esemény volt, a tudósok becslése szerint ilyen esemény csak minden 10 ezer évben egyszer fordul elő.
Most a tudósok átfésülték az adatokat, és megállapították, hogy a gammakitörés (GRB) olyan erős volt, hogy egy darabot kivett a Föld felső légköréből, írja a New York Times.
Ezúttal megúszta az emberiség
“Az ózon részben kimerült, gyakorlatilag átmenetileg megsemmisült”, mondta Pietro Ubertini, a római Nemzeti Asztrofizikai Intézet csillagásza. Szerencsére az ózonréteg, a Föld sztratoszférájának a káros ultraibolya sugárzástól védő rétege néhány perc alatt helyreállt, ami azt jelenti, hogy Ubertini szerint “semmi komoly baj nem történt”.
De ha a kitörést kiváltó szupernóva közelebb lett volna, “az katasztrófa lett volna”.
A GRB-k a legerősebb robbanások az ismert világegyetemben, elég intenzívek ahhoz, hogy még hatalmas csillagközi távolságokon keresztül is jelentős hatást fejtsenek ki.
Szimulációk segítségével a tudósok korábban arra a következtetésre jutottak, hogy egy GRB a saját galaxisunkban évekre teljesen eltörölhetné bolygónk ózonrétegét, ami pusztító kihalási eseményt idézne elő.
A legújabb kutatás során a tudósok most először találtak bizonyítékot arra, hogy a távoli szupernóvák képesek eltüntetni az elektronokat az ionoszférában. Ez a Föld felső légkörének egy olyan része, amely nagyjából 80 és 600 kilométer között helyezkedik el a felszín felett. Ezzel elveszik a megmaradt nitrogénmolekulák azon képességét, hogy elnyeljék a Nap potenciálisan káros UV-sugárzását.
Szerencsére egy olyan katasztrofális kozmikus robbanás esélye, amely hosszabb időre eltörölné az ózonréteget, továbbra is csekély.
Végül is a tavaly a világot megrázó GRB valószínűleg a legfényesebb volt, amely “az emberi civilizáció kezdete óta” bekövetkezett, ahogy Eric Burns, a Louisiana Állami Egyetem fizika és csillagászat adjunktusa egy márciusi sajtóközleményben kifejtette.
A ritka kozmikus fenyegetésekkel kapcsolatos jobb tájékoztatás azonban egyértelműen bölcs dolog. Elég csak a gyilkos aszteroidák elleni megelőző intézkedésekre gondolni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni